KOMUNIKAT PRASOWY

 

W dniu 23.października w Ambasadzie RP w Rzymie miała miejsce uroczysta Inauguracja XIII edycji konkursu „Być Polakiem”. Uroczystość rozpoczęła się wysłuchaniem utworu Fryderyka Chopina Fantazja impromtu cis moll opus 66 w wykonaniu Dario Adella, ucznia Polskiej Szkoły w Ostii.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili; Pani Anna Maria Anders, Ambasador RP we Włoszech i San Marino, Pani Agata Ibek-Wojtasik, Konsul RP, Pani Joanna Fabisiak, Poseł na Sejm RP, członek sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, pomysłodawczyni Konkursu i przewodnicząca komitetu organizacyjnego. Zaprzyjaźnione organizacje reprezentowali pp. Sebastian Jaworowski, członek zarządu krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska“, Agnieszka Jarocka i Gniewomir Rokosz-Kuczyński z ,,Bractwa Kurkowego”, siostra Marzena Praksena Rak, założycielka i dyrektor pierwszego hospicjum na Litwie. Na uroczystość przybyli jurorzy konkursu z Anglii, Belgii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Polski, Węgier, Włoch oraz uczniowie Szkoły Polskiej w Ostii, rodzice i zaproszeni goście.

W imieniu organizatorów koordynator generalny konkursu Marek Machała podziękował pani ambasador za serdeczne przyjęcie i gościnność. Przedstawił zaproszonych gości. Poinformował o liście gratulacyjnym marszałek Sejmu RP, p. Elżbiety Witek. List odczytała p. Marta Czajczyńska, nauczycielka Polskiej Szkoły w Ostii, jurorka konkursu, autorka scenariusza programu poetycko-muzycznego, napisanego specjalnie na Inaugurację XIII edycji konkursu.

Słowa powitania wygłosili: Ambasador Anna Maria Anders, Poseł Joanna Fabisiak, Pan Sebastian Jaworowski, Pan Gniewomir Rokosz-Kuczyński. Laureatom i uczniom z Włoch, wyróżnionym w XII edycji konkursu, nagrody wręczyła pani poseł Joanna Fabisiak.

W programie artystycznym wystąpili uczniowie Polskiej Szkoły w Ostii. We wprowadzeniu do programu uczennica Weronika Goszczyńska powiedziała m.in. „…połączyliśmy wiersze poetów mieszkających w kraju i na obczyźnie, którzy bardzo tęsknili za krajem lat dziecinnychoraz nasze przemyślenia na temat tego, co to znaczy, dla młodego Polaka mieszkającego za granicą, być Polakiem?”

 

W programie  znalazły się między innymi utwory: Cypriana Kamila Norwida Moja piosnka, Juliusza Słowackiego Hymn o zachodzie słońca na morzu, Jan Lechonia Hymn Polaków na obczyźnie, Wandy Chotomskiej Twój dom. Laureaci XII edycji konkursu „Być Polakiem” odczytali fragmenty swoich prac. Recytacje i słowo mówione przeplatały utwory Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta, Wojciecha Kilara w wykonaniu pianistki Joanny Łukaszewicz i jej syna Dario Adella.

Na zakończenie uroczystości przewodnicząca jury Maria Kruczkowska-Young ogłosiła XIII edycję konkursu „Być Polakiem” za otwartą i podała tematy konkursowe.